Cukrzyca

MEDserwis.pl >Cukrzyca

Cukrzyca

Cukrzyca – choroba polegająca na niedoborze insuliny w organizmie. Nieleczona bywa przyczyną różnych powikłań takich jak utrata wzroku, niewydolność nerek, uszkodzenia włókien nerwowych. Zachorować można w każdym wieku, ale najczęściej chorują osoby w wieku średnim lub starszym. Cukrzyca Typ I – zwana cukrzycą młodzieńczą, powstaje na skutek infekcji wirusowej lub na tle genetycznym, polega na niszczeniu komórek trzustki, produkujących insulinę.
Cukrzyca Typ II – to niedobór insuliny połączony z upośledzoną wrażliwością komórek na jej działanie. Ten rodzaj choroby dotyka osoby dorosłe i ma związek z nadwagą. Insulina implikuje przejście glukozy z krwi do komórek. jako materiału energetycznego. Brak insuliny spowoduje : nagromadzenie glukozy w krwi i odwodnienie organizmu. Mięśnie zaczynają spalać białka i tłuszcze, dochodzi do powstania związków kwasowych (ciał ketonowych), które prowadzić mogą do śpiączki cukrzycowej i śmierci.
Cukrzyca to choroba, która niesie za sobą wiele innych chorób, a najważniejsze to zmiany zwyrodnieniowe nerek, zwężenie naczyń krwionośnych, choroby serca, udar mózgu, krwawienia do gałek ocznych, zaćma.
Diagnostyka: badanie poziomu cukru we krwi, test obciążenia glukozą oraz badanie moczu

Objawy

Zwiększony apetyt, częste oddawanie moczu, utrata wagi, przemęczenie, nudności, zawroty głowy, problemy ze wzrokiem, infekcje pochwy, impotencja
Przy odwodnieniu sygnałem alarmowym jest zapach acetonu z ust.

Leczenie

Leczenie cukrzycy, to przede wszystkim utrzymywanie pacjenta w dobrej kondycji, stałe pomiary poziomu insuliny w organizmie.
Cukrzyca typu I – iniekcje insuliny, dieta węglowodanowa, ćwiczenia fizyczne poprzedzone zjedzeniem odpowiednio zbilansowanego posiłku.
Cukrzyca typu II – odpowiednia dieta, utrzymywanie prawidłowej wagi ciała, przyjmowanie leków, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Ważne jest to, żeby cukrzycy mieli przy sobie informację o swojej chorobie.
W przypadku hipoglikemii chory nie jest w stanie udzielić informacji o tym, że choruje na cukrzycę, a jego zachowanie mylone bywa ze stanem po nadużyciu alkoholu. Brak szybkiej pomocy doprowadzi do drgawek lub śpiączki.
Jeśli z jakiegoś powodu potrzebna jest natychmiastowa pomoc medyczna, to lekarz musi zostać poinformowany, że pacjent choruje na cukrzycę.

Profilaktyka

Zdrowy styl życia, sprawność fizyczna, utrzymywanie kondycji i prawidłowej masy ciała. Na rozwój cukrzycy wpływ mają także genetyczne uwarunkowania oraz przebyte infekcje wirusowe.

Specjaliści radząSpecjaliści radzą

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl