Cukrzyca - Cukrzyca - to może być także Twój problem

MEDserwis.pl > Cukrzyca >Cukrzyca - to może być także Twój problem

Cukrzyca - to może być także Twój problem

Po osiągnięciu granicy wieku (mężczyźni powyżej 45 lat, kobiety powyżej 55) lub - przy wystąpieniu przedwczesnej menopauzy - po 40 roku życia, jak również w przypadku występowania cukrzycy lub miażdżycy w rodzinie zwiększa się ryzyko zachorowania na choroby metaboliczne. Jedną z głównych chorób związanych z zaburzeniami metabolicznymi jest cukrzyca typu 2 (insulinozależna).
Wiele osób nie wie, że ma cukrzycę, ponieważ nie mają objawów typowych dla cukrzycy lub objawy te są tak nieznaczne, że przez lata nie zwraca się na nie uwagi. Najlepszym sposobem wykrycia cukrzycy jest wykonanie badań, szczególnie wówczas gdy ma się nadwagę lub jest się otyłym, prowadzi mało aktywny tryb życia, ma się ponad 45 lat lub wtedy, kiedy zauważa się występowanie któregokolwiek z poniższych objawów: - łatwe męczenie się, osłabienie lub senność, - znacznie zwiększone pragnienie, - okresowe zaburzenia ostrości wzroku, - częste oddawanie moczu, - chudnięcie bez istotnej przyczyny, pomimo istniejącego apetytu, - siostra, brat lub jedno z rodziców choruje na cukrzycę.
Cukrzycę rozpoznaje się gdy stężenie glukozy na czczo w surowicy krwi jest większe niż 126 mg/dl (tj. 7.0 mmol/L) i 2 godziny po posiłku większe niż 200 mg/dl, (tj. 11,11 mmol/L).
Otyłość i nadwaga, szczególnie otyłość brzuszna zwiększa ryzyko wystąpienia:zaburzeń gospodarki lipidowej, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca. Już zmniejszenie masy ciała o 10% znacznie łagodzi te zaburzenia a w przypadku wczesnej interwencji dietetycznej zapobiega wystąpieniu wzmiankowanych chorób. Istnieje wiele szkół dietetycznych o udokumentowanej skuteczności w przypadku leczenia poszczególnych schorzeń jak i zapobiegania powikłaniom. Wyboru właściwego programu dietetycznego oraz ewentualnego wspomagania farmakologicznego dokonuje lekarz dietetyk naszej poradni po ocenie wyników badań.

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl