Cukrzyca - Cukrzyca - kilka gorzkich słów...

MEDserwis.pl > Cukrzyca >Cukrzyca - kilka gorzkich słów...

Cukrzyca - kilka gorzkich słów...

Cukrzyca to choroba, która dotyka coraz szerszą grupę osób. Określana jest nawet chorobą cywilizacyjną. Staje się ona znana, przynajmniej z nazwy, rosnącej z każdym dniem liczbie ludzi. Prawdopodobnie każdy z nas miał z nią styczność. W artykule tym postaram się wyjaśnić czym jest cukrzyca, jak przebiega, jakie wywołuje zmiany; wspomnę także o jej leczeniu oraz rokowaniu w jej przebiegu.
Cukrzyca to, wbrew pozorom, określenie dość licznej grupy chorób – nie jest to więc jedna, konkretna jednostka. Wszystkie postacie należące do tej grupy mają pewne cechy wspólne – jest to szereg charakterystycznych objawów, różnią się natomiast głównie podstawowym mechanizmem powstawania zmian chorobowych, częściowo też terapią oraz grupą ludzi, których dotyka.
Zatrzymajmy się na chwilę przy objawach tej choroby. Wiemy, że podstawowym z nich jest podwyższony poziom cukru we krwi. Kiedy jednak rozpoznajemy cukrzycę i w jaki sposób bada się „cukier”? Badanie poziomu glukozy we krwi wykonuje się przyrządami określanymi nazwą glukometrów, jest to zwykle niewielki sprzęt, do którego należy wsunąć specjalny „pasek” jednorazowego użytku, na który pobieramy kroplę krwi kapilarnej – poprzez ukłucie w opuszkę palca. Wynik w zależności od wyskalowania urządzenia odczytujemy w dwóch różnych jednostkach – w milimolach na litr ( mmol/l, mmol/dm3 ) lub w miligramo-procentach ( mg% lub mg/dl ). Przyjmuje się, że norma poziomu glukozy we krwi, mierzonej na czczo, wynosi 70 – 109 mg/dl, co odpowiada 3,9 – 6,1 mmol/l. Pamiętajmy jednak, że przekroczenie tej wartości w pojedynczym pomiarze jeszcze nie świadczy o chorobie! Obecnie przyjmuje się trzy możliwe schematy rozpoznania cukrzycy, możemy więc rozpoznać ją w następujących sytuacjach:

1. Pacjent będący na czczo (czyli minimum 8 godzin po ostatnim posiłku), ma stężenie glukozy o wartości co najmniej 7 mmol/l (126 mg%), przy czym poziom taki należy stwierdzić podczas co najmniej dwóch wizyt u lekarza. (w co najmniej dwóch pomiarach, z kilkudniowym odstępem)
2. Jeżeli pacjent na czczo ma poziom glikemii o wartości z przedziału 6,1 – 7 mmol/l (109 – 126 mg%), mówimy wtedy o nieprawidłowej glikemii na czczo, wymagającej dalszej diagnostyki, która z kolei polega na podaniu do wypicia 75 g glukozy w ciągu 5 min i po 2 godzinach badamy znów poziom glukozy (jest to tzw. test obciążenia glukozą). Jeżeli wynosi on co najmniej 11,1 mmol/l (200 mg%) wtedy dopiero rozpoznajemy cukrzycę.
3. Trzeci przypadek w którym możemy rozpoznać cukrzycę ma miejsce wówczas, gdy stwierdzamy u pacjenta, będącego niekoniecznie na czczo, glikemię (tzw. przygodną) o wartości co najmniej 11,1 mmol/l (200 mg%) i dodatkowo możemy wykryć objawy niewyrównanej cukrzycy (czyli głównie wielomocz).

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Najstarsza Szkoła Medycyny Estetycznej zaprasza - wciąż można się zapisać! więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Warto wiedzieć

Awodent

Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl