Cukrzyca - Cukrzyca boi się kawy

MEDserwis.pl > Cukrzyca >Cukrzyca boi się kawy

Cukrzyca boi się kawy

Jest mniej szkodliwa od czarnej herbaty, o jedną trzecią zmniejsza ryzyko zapadnięcia na cukrzycę, wbrew temu co się o niej mówi - nie powoduje nadciśnienia. Kawa - z mlekiem lub bez skutecznie stawia na nogi miliony osób na całym świecie.

Pochodzi z Afryki. Jako pierwsi zaczęli ją pić Arabowie w XI wieku - już tysiąc lat towarzyszy człowiekowi. Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Piszący te słowa rozpoczyna dzień od dużej latte z cynamonem i dopiero po tym rytuale przystępuje do codziennej aktywności. Kawę pije codziennie kilkaset milionów osób na całym świecie.

Czynnikiem pobudzającym jest zawarta w kawie kofeina, to właśnie ona sprawia, że po wypiciu kawy czujemy się pobudzeni, jednak jej zbyt duże ilości powodują nerwowość, rozdrażnienie, problemy z zaśnięciem, a także nieprzyjemności natury żoładkowej. Mimo, że kawa, a właściwie kofeina może powodować poważne problemy zdrowotne, naukowcy nie potrafią udowodnić jej bezpośredniego wpływu na te problemy.
Udowodniono, że kofeina może spowodować nieznaczne zmniejszenie szansy na zajście w ciążę, jednak nie powoduje niepłodności, ani nie opóźnia poczęcia i nie ma wpływu na wagę dziecka. Według badań, kobieta w ciąży może pić dziennie około dwóch filiżan
ek kawy bez szkody dla zdrowia swojego lub płodu.

Kawa nie powoduje nowotworów, ani nie pogłębia osteoporozy. Badania wskazują natomiast, że działa korzystnie na niektóre dolegliwości: marskość wątroby, chorobę Parkinsona i cukrzycę.
Wpływa korzystnie na trawienie i krążenie, dotlenia organizm. Jest moczopędna, dlatego pomaga wypłukiwać z organizmu szkodliwe substancje.
Kawa nie jest zalecana osobom z zaburzeniami psychicznymi i problemami emocjonalnymi, ponieważ moze powodować obniżenie nastroju. Może zwiększać tętno, a przez to prowadzić do chwilowego podniesienia ciśnienia krwi, dlatego nie jest zalecana osobom z podwyższonym ciśnieniem.
Picie kawy jest jednym z najmniej szkodliwych uzależnień - oczywiście do czasu, kiedy pijesz ją w umiarkowanych ilościach. Co to znaczy umiarkowana ilość? Za taką przyjmuje się nie przekraczanie czterech filiżanek dziennie.
Z kawą jest poprostu jak z innymi przyjemnościami - najważniejszy jest umiar.

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl